20101230

Podstawowy zakres działalności samorządu województwa

Podstawowe zadania samorządu województwa

Podstawowe zadania samorządu województwa są uregulowane w rozdziale 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (art. 11-14).

Do zakresu działania samorządu województwa należy wykonywanie zadań
publicznych o charakterze wojewódzkim, niezastrzeżonych ustawami na rzecz organów administracji rządowej. Samorząd województwa:

    1)    wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność,

    2)    dysponuje mieniem wojewódzkim,

    3)    prowadzi samodzielnie gospodarkę finansową na podstawie budżetu.

Ponadto samorząd województwa:

  • określa strategię rozwoju województwa, uwzględniającą określone w ustawie cele, jak np.pielęgnowanie polskości oraz rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej, czy pobudzanie aktywności gospodarczej. Strategia rozwoju województwa jest realizowana poprzez programy wojewódzkie. Przy jej formułowaniu i realizacji polityki jego rozwoju, współpracuje między innymi z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego z obszaru województwa oraz z samorządem gospodarczym i zawodowym. Samorząd województwa może w związku z realizacją strategii rozwoju województwa występować o wsparcie ze środków budżetu państwa na realizację zadań zawartych w programach wojewódzkich i zawierać kontrakt wojewódzki z Radą Ministrów na podstawie odrębnej ustawy.
  • prowadzi politykę rozwoju województwa, na którą składa się między innymi tworzenie warunków rozwoju gospodarczego, w tym kreowanie rynku pracy, czy utrzymanie i rozbudowa infrastruktury społecznej i technicznej o znaczeniu wojewódzkim, pozyskiwanie i łączenie środków finansowych: publicznych i prywatnych, w celu realizacji zadań z zakresu użyteczności publicznej, promocja walorów i możliwości rozwojowych województwa.

    Wykonując powyższe zadania samorząd województwa współpracuje z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego z obszaru województwa oraz z samorządem gospodarczym i zawodowym, administracją rządową, szczególnie z wojewodą, innymi województwami, organizacjami pozarządowymi, szkołami wyższymi i jednostkami naukowo-badawczymi, oraz może również współpracować z organizacjami międzynarodowymi i regionami innych państw, zwłaszcza sąsiednich. Zasady, tryb i harmonogram opracowania strategii rozwoju województwa i programów wojewódzkich określa sejmik województwa.

    Samorząd województwa wykonuje zadania o charakterze wojewódzkim określone ustawami, w szczególności w zakresie:

        1)    edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego,

        2)    promocji i ochrony zdrowia,

        3)    kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

        4)    pomocy społecznej,

        5)    polityki prorodzinnej,

        6)    modernizacji terenów wiejskich,

        7)    zagospodarowania przestrzennego,

        8)    ochrony środowiska,

        9)    gospodarki wodnej, w tym ochrony przeciwpowodziowej, a w szczególności wyposażenia i utrzymania wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych,

        10)    transportu zbiorowego i dróg publicznych,

        11)    kultury fizycznej i turystyki,

        12)    ochrony praw konsumentów,

        13)    obronności,

        14)    bezpieczeństwa publicznego,

        15)    przeciwdziałania bezrobociu i aktywizacji lokalnego rynku pracy.

    Ustawy mogą określać sprawy należące do zakresu działania województwa jako zadania z zakresu administracji rządowej, wykonywane przez zarząd województwa. Ustawy mogą również nakładać na województwo obowiązek wykonywania zadań z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.    

    W sferze użyteczności publicznej województwo może tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, a także może przystępować do takich spółek, a poza sferą użyteczności publicznej może tworzyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjne oraz przystępować do nich, jeżeli działalność spółek polega na wykonywaniu czynności promocyjnych, edukacyjnych i wydawniczych służących rozwojowi województwa.  Zasady tworzenia przez województwo spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych oraz przystępowania do nich określa ustawa.