20101230

Województwo jako jednostka samorządowa

Jest największą jednostką podziału terytorialnego

Z treści art. 16 ust.2 Konstytucji wynika, że ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową. Posiada osobowość prawną, a jego samodzielność podlega ochronie sądowej.

Mieszkańcy województwa tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową.- O statusie członka wspólnoty samorządowej decyduje fakt rzeczywistego stałego zamieszkiwania w danej miejscowości w rozumieniu art. 25kc ( zamiar stałego pobytu).

Zgodnie z art. 1 u.s.w. samorząd województwa to regionalna wspólnota samorządowa oraz odpowiednie terytorium.

Wspólnota ta jest zbiorowym, związkowym, złożonym z mieszkańców województwa podmiotem administracji publicznej o określonym ustroju i organizacji, mającym wspólne zobiektywizowane regionalne interesy, wykonującym względnie samodzielnie zadania publiczne bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich organów, dzięki udziałowi w sprawowaniu władzy publicznej.

* Zakres działania samorządu województwa nie narusza samodzielności powiatów i gmin, a organy samorządu województwa nie stanowią wobec jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego i powiatowego organów nadzoru i kontroli oraz nie są organami wyższego stopnia w postępowaniu administracyjnym.

* Ustrój województwa jako jednostki samorządu terytorialnego określa statut województwa uchwalony po uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów.

* Samorząd województwa, na podstawie upoważnień ustawowych, stanowi akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze województwa.

* Województwo może zawierać z innymi województwami oraz jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego z obszaru województwa porozumienia w sprawie powierzenia prowadzenia zadań publicznych.

* Województwa mogą sobie wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym finansowej.

* Mogą także tworzyć stowarzyszenia, w tym również z gminami i powiatami.

Dzięki uczestnictwu w sprawowaniu władzy publicznej samorząd wykonuje przysługującą mu w ramach ustaw tzw. istotną część zadań publicznych, które realizuje- zgodnie z zasadą samodzielności- w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność.