20101230

Uprawnienia wojewody

Uprawnienia wojewody:

  1. Wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej, a w sytuacjach nadzwyczajnych (tj. sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska, bezpieczeństwa państwa i utrzymania porządku publicznego, ochrony praw obywatelskich, a także celem zapobiegania klęskom żywiołowym i innym nadzwyczajnym zagrożeniom) również organy samorządu terytorialnego. Polecenia nie mogą dotyczyć rozstrzygnięć, co do istoty sprawy załatwianej w drodze decyzji administracyjnej. Wykonywanie poleceń wydanych organom administracji niezespolonej może być wstrzymane przez właściwego ministra; minister może wystąpić do prezesa RM o rozstrzygnięcie sporu.
  2. Wojewoda może w szczególnie uzasadnionych przypadkach wstrzymać, na czas określony, czynności każdego organu prowadzącego egzekucję administracyjną, przy czym w odniesieniu do tej samej należności tylko jednorazowo, na okres nie dłuższy niż 30 dni. O wstrzymaniu egzekucji administracyjnej, o której mowa w ust. 2, wojewoda niezwłocznie zawiadamia ministra właściwego do spraw finansów publicznych, z podaniem przyczyny jej wstrzymania.
  3. Wojewoda, z uwzględnieniem przepisów o tajemnicy państwowej i innych rodzajów tajemnicy określonych ustawami, ma prawo wglądu w tok każdej sprawy prowadzonej na obszarze województwa przez organy administracji rządowej, a także przez organy samorządu terytorialnego w zakresie zadań przejętych na podstawie porozumienia lub zleconych. Kierownicy państwowych osób prawnych, państwowych jednostek organizacyjnych, agencji i funduszy działających na obszarze województwa udzielają wojewodzie, na jego żądanie, informacji oraz wyjaśnień dotyczących działalności tych osób i jednostek.
  4. Wojewoda określa organizację rządowej administracji zespolonej w województwie, w statucie nadanym urzędowi wojewódzkiemu.
  5. Wojewoda powołuje i odwołuje kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich.
  6. Wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swojej właściwości jednostkom samorządu terytorialnego lub organom innych samorządów z obszaru województwa, a także kierownikom państwowych osób prawnych i innych państwowych jednostek organizacyjnych funkcjonujących na obszarze województwa. Powierzenie następuje na podstawie porozumienia wojewody odpowiednio z zarządem jednostki samorządu terytorialnego, właściwym organem innego samorządu lub kierownikiem państwowej osoby prawnej albo innej państwowej jednostki organizacyjnej. Porozumienie, wraz ze stanowiącymi jego integralną część załącznikami, podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
  7. Wojewoda, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, stanowi akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze województwa lub jego części.
  8. Wojewodzie przysługują również, opisane w pytaniach 40, 47 i 55 uprawnienia nadzorcze względem organów samorządu terytorialnego.